Trať 70. ročníku MQŠ

Trať 70. ročníku MQŠ se představuje!

Až se v neděli 30. dubna všichni postavíme na start jubilejního 70. ročníku Memoriálu Quida Štěpánka, nebude to v lyžařském areálu Malák, nebude to na městském stadionu ani v areálu koupaliště. Tam všude už se v minulosti MQŠ běhal. Svoje kořeny má však tradiční běh na jablonském náměstí 5. května. Proto jej tam, do samého centra našeho města, vracíme.

Připravili jsme celkem tři okruhy, které můžeme a budeme vzájemně kombinovat. Jejich délky jsou 500, 1000 a 3500 metrů.

TRADICE

Změnou trati jsme sledovali několik cílů. Tím prvním byla tradice. Na start se postavíme přesně tam, odkud vybíhali běžci při prvních ročnících MQŠ. Současně je trať koncipována tak, aby ji zvládli i rekreační běžci. Navíc nás trať zavede i do míst, kterými "nechodíme" každý den. V neposlední řadě jsme trať postavili tak, abychom neomezili provoz na státní silnici 1/11 a vyhnuli se i železniční trati. Pan Vladimír Minář, přítel Quida Štěpánka a vítěz prvních ročníků MQŠ, dodnes vzpomíná, jak se železniční závory před běžci koncem 40. let minulého století zavřely...

START

Startovat se bude přibližně na rozhraní Hotelu Černý Medvěd a lékárny Amfora. Úvodní část trati je pro všechny závody stejná, a totéž leze říci i o posledních desítkách metrů. Vybíhat se bude směrem k obuvi a kolem prodejny textilu se zabočí vpravo. Následuje přibližně 150 metrů dlouhý seběh k Orličkovskému potoku a další zatáčka vpravo.

500 m

Až mineme kavárnu Pod Kopečkem začnou se tratě poprvé dělit. Nejkratší - 500 m - z nich zabočí kolem řeznictví dvakrát vpravo na ulici Slezskou a jejím úsekem tzv. "hlubokou ulicí" se vrátí zpět na náměstí.

1000 m

Tratě 1000 a 3500 metrů pokračuji za kavárnou vlevo až k hotelu U Dubu. Tam běžci zabočí vpravo na ulici Slezskou. Kilometrová tratě vede následně kolem restaurace U Luxů a poté vlevo do ulice Potoční. Na Benátkách se stočí o téměř 180° zpět a vrací se ke Slezské ulici pod bývalým učilištěm masny a dále "hlubokou" vlevo na náměstí.

3500 m

Trať hlavního závodu odbočí ze Slezské na Hradiskovou a kolem prodejny Qanto vlevo na "Teslov". Před "vilou" se zahne vlevo a vede kolem vily vpravo po schodech. Vilu oběhneme a budeme ji mít stále po pravé ruce. Mineme školu i některé bytovky a vběhneme na ulici U Stadionu, až se po krátkém klesání dostaneme na samotný stadion. Tam nás čeká jeden škvárový okruh běžený po směru hodinových ručiček, tedy opačně, než bývá na atletické dráze zvykem. Vrátíme se zpět na ulici U Stadionu a zabočíme dvakrát vlevo až přiběhneme na ulici Hradiskovou (směr Orličky), po které poběžíme k Rybárně, na samotný okraj Jablonného. Po dřevěném mostku zabočíme vpravo, mineme památník Quida Štěpánka a pokračujeme kolem koupaliště vlevo na ulici Jateční. Přeběhneme ulici U Koupaliště a pod "Taclákem" (silnice od křižovatky u kina) zamíříme rovně do ulice Benátky. Asi po 300 metrech následuje prudká zatáčka vpravo do Potoční a návrat vlevo na Hradiskovou kolem autobusové zastávky.

CÍL

Cíl se blíží. Po necelých 200 metrech následuje vlevo ulice Slezská a výběh "hlubokou" na náměstí. Jak vyplývá z předchozích řádku, tento úsek už je opět stejný pro všechny tratě. Když protneme cílovou čáru máme 3500 metrů dlouhý okruh za sebou. Účastníci ¼ maratónu jej poběží třikrát.

Věříme, že "jubilejní" trať se vám bude líbit a že ji zvládnete s formou i bez, během i pěšky ;-).